01Apr2016

Deca najranjivija grupa na internetu, potreban jedinstven pristup u zaštiti njihove bezbednosti

Policy brief ,,Bezbednost dece na internetu u Srbiji: Izloženost bez koordinisane zaštite" predstavljen je danas u Centru za istraživanje javnih politika, a svi vodeći mediji objavili su najvažnije rezultate i preporuke upućene nosiocima javnih politika koji se bave bezbednošću na internetu.

"Internet je danas sastavni deo obrazovanja i života, naročito dece i mladih, koji su najčešće bez nadzora i nesvesni opasnosti kojima se izlažu prilikom upotrebe računara", rekla je autorka brief-a, istraživačica CENTRA Jelena Šapić na predstavljanju briefa u prostorijama Centra, kojem su prisustvovali Farida Bassioni-Stamenić (UNICEF), Miljana Jovanović (Net Patrola), Katarina Jonev (DCAF).

Iako su deca danas ,,digitalni domoroci’’ okruženi internetom od najranijeg uzrasta, sa mnogo više znanja i sposobnosti da mu pristupe od onog koje imaju njihovi roditelji, ona su istovremeno i jedna od najranjivijih grupa kada je reč o bezbednosti na internetu. Najrasprostranjeniji rizici su prihvatanje zahteva za prijateljstvo od nepoznate osobe (43 odsto osnovaca, 71 odsto srednjoškolaca), ostavljanje ličnih podataka na profilima (29 odsto osnovaca, 39 odsto srednjoškolaca) i odgovaranje na poruke nepoznatim osobama (27 odsto osnovaca, 47 odsto srednjoškolaca).  Ovi podaci pokazuju koliko je važno uključiti bezbednost dece na internetu u buduću Strategiju o razvoju informacione bezbednosti Republike Srbije.

“Stupanjem na snagu Zakona o informacionoj bezbednosti i formiranjem Tela za koordinaciju poslova informacione bezbednosti stvoren preduslov da se problemu izloženosti dece rizicima na internetu pristupi jedinstveno i da se osmisli nacionalna kampanja koja bi doprinela da se deca, roditelji i nastavnici bolje informišu o sigurnim načinima upotrebe interneta, rekla Šapić.

Ova i druge preporuke navedene u briefu biće upućene relevantnim donosiocima odluka.

“Preporuke će biti upućene na ciljane adrese, donosiocima odluka, kako bi doprinele rešavanju problema nezaštićenosti dece na internetu, ” naglasila je direktorka Centra za istraživanje javnih politika, Svetlana Đurđević-Lukić.

Ovaj brief je prvi u seriji ovakvih analiza koje će CENTAR predstavljati narednih meseci i nastao je u okviru institucionalnog granta Think Tank Fonda programa Fondacije za otvoreno društvo. Tekst je dostupan ovde.

Izveštaje medija u Srbiji možete pogledati ovde: Tanjug, B 92, Alo.rs, Studio B, Radio Televizija Vovodine, HappyTV,  Vesti.rs, Naslovi. net, Ogledalo.rs, Novostidana.rs, Reporter.rs, Burina.net i drugi.

Na fotografiji: Jelena Šapić autorka briefa

Photo Credit: Predrag Todorović.