Novo zapošljavanje: Zagovaranje prava radnika na digitalnim platformama u Srbiji01Jan2023
Konferencija "Promišljanje budućnosti rada: platformski rad u doba veštačke inteligencije“
Izložba:Platformski radnici junaci izložbe umetnika Nemanje Golijanina
Konferenciju je pratilo i otvaranje samostalne izložbe umetnika Nemanje Golijanina, "Pauza za ručak".
Od 23. do 28. maja, posetioci su u galeriji TransformArt imali prilike da vide radove oovog umetnika koji predstavljaju rezultat njegovog istraživanja svet platformskog rada kako onog koji nam je prividno vidljiv, u liku dostavljača hrane, i onog koji izmiče našem pogledu jer se odvija na internetu, u četiri zida.
Ovo je umetnički pokušaj da se na sarkastičan i duhovit način prikaže ovaj fenomen i osvetli surovost i apsurdnost ovog oblika zapošljavanja koji ne poznaje vreme za odmor, bolovanje, roditeljsko odsustvo ili dečji dodatak.
Foto: Marija Šehanović
Okrugli stolovi:
Gigmetar™ Jugoistočna Evropa - koliko je ovaj instrument uspešan u beleženju nejednakosti žena i muškaraca?
Analiziranje uticaja novog poreskog rešenja za frilensere u Srbiji iz perspektive dostojanstvenog rada radnika na platformama
Novi oblici rada s posebnim osvrtom na platformski rad
Više od 50 učesnika se okupilo 6. oktobra na okruglom stolu "Novi oblici rada s posebnim osvrtom na platformski rad" posvećenom regulisanju platformskog rada u postojećeg zakonskog okvira u Srbiji koji su Centar za istraživanje javnih politika i Udruženje za radno pravo i socijalno osiguranje Srbije organizovali tokom XXV stručno-naučnog savetovanja na Zlatiboru od 4. do 7. oktobra 2023. godine, uz podršku Кancelarije Međunarodne organizacije rada u Beogradu i Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova.
Temu okruglog stola su predstavili Branka Anđelković, koosnivačica i programska direktorka Centra i Tanja Jakobi, izvršna direktorka Centra. Prva sesija se bavila pitanjem da li novi Zakon o zapošljavanju pruža mogućnost za regulisanje platformskog rada. O tome su govorili Dr. Mario Reljanović iz Instituta za uporedno pravo u Beogradu i Prof. dr Bojan Urdarević sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu. Diskutovalo se o definicijama digitalnih posrednika u zapošljavanju, uslovima za obavljanje takvih aktivnosti i mogućnostima za regulisanje platformi za masovno zapošljavanje (crowdsourcing) u okviru ovih zakonskih rešenja. Druga sesija se bavila pitanjem regulisanja radnog statusa radnika na platformama za dostavu hrane i prevoz putnika. Prof. dr Bojan Urdarević je predstavio prednosti i ograničenja regulisanja ovog oblika rada po modelu agencijskog zapošljavanja. Treća sesija se fokusirala na redefinisanje pojmova radnika i poslodavca, sudsku praksu i novi tekst Zakona o radu. Prof. dr Senad Jašarević sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu i Dr. Darko Božičić, takođe sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, su bili uvodničari o ovoj temi. Razmatrano je uvođenje opštih instituta koji se odnose na platformski rad, značaj sudske prakse za redefinisanje pojmova poslodavca i radnika, kao i put od prakse do novog Zakona o radu.
Digitalna zajednica i Centar predstavili novu alternativu za regulisanje statusa frilensera
Frilenseri u Srbiji koji rade za stranog poslodavca koji nije registrovan u Srbiji mogu da koriste usluge poslodavaca posrednika koja im omogućava da steknu status koji je po obimu prava približan onom koji imaju zaposleni kod poslodavca u Srbiji. Naime, oslanjajući se na Zakon o agencijskom poslovanju više kompanija nudi uslugu poznatu kao “Employer of Record” (EOR) čije je prednosti i mane predstavila Digitalna zajednica na okruglom stolu održanom 7. decembra. Istraživanje sprovedeno u okviru projekta "Novo zapošljavanje: zagovaranje prava radnika na digitalnim platformama u Srbiji" koji sprovodi Centar za istraživanje javnih politika, pokazalo je da je ova usluga uglavnom dostupna frilenserima koji imaju relativno visoke prihode.
Gde su nestali srpski frilenseri?
Za poboljšanje statusa platformskih radnika nije dovoljno izmeniti samo jedan zakon
15. marta je u Beogradu održan okrugli sto koji su organizovali Centar i Udruženje za radno pravo i socijalno osiguranje Srbije, koje okuplja vodeće stručnjake u oblasti radnog prava, u prisustvu eksperata, predstavnika javnih institucija, organizacija i nevladinog sektora. Tim Udruženja u kojem su dr Bojan Urdarević, redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu i predsednik Udruženja i dr Senad Jašarević, redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, dr Darko Božičić, asistent sa doktoratom Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu i dr Mila Petrović, docent Pravnog fakulteta Union Univerziteta u Beogradu predstavili su „kišobran mogućih rešenja“ u regulisanju platformi kao digitalnih posrednika, koji između ostalog obuhvata predlog izmene važećeg Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenih, Zakona o agencijskom zapošljavanju, Zakona o radu i drugih propisa koji su relevantni za domen platformskog rada. Srpsko pravo se, kao što je to uostalom slučaj i sa uporednim zakonodavstvima, i dalje suočava sa izazovom regulisanja platformskog rada i položaja platformskih radnika, dok su dosadašnji pokušaji da se bar neki njegovi instituti definišu prošli neuspešno, rekao je profesor Jašarević.
Platformski radnici u platformama sindikata
Od poreskih rešenja do radnih prava: prednosti i izazovi
Centar za istraživanje javnih politika organizovao je 7. juna okrugli sto pod nazivom "Kako bi evropski propisi promenili uvid poreskih organa u prihode frilensera i radnika koji rade na platformama za izdavanje nekretnina?", sa ciljem da ukaže na značaj i implikacije inovirane EU Direktive Saveta br. 2011/16/EU o administrativnoj saradnji u području oporezivanja poznatije kao "DAC 7", za Srbiju.
Predlozi javnih politika:
Digitalna zajednica: Revolutivna EOR usluga: Ključ za status frilensera?
"Employer of Record" (EOR) usluga predstavlja značajnu priliku za frilensere koji posluju u promenljivom okruženju, omogućavajući im da ostvare prava i beneficije slične onima koje proizilaze iz zaposlenja. Razmatranje i eventualna implementacija ovih modela u našem sistemu mogli bi predstavljati značajan korak ka unapređenju radnih uslova i prava frilensera u Srbiji. Imajući u vidu da je ova usluga skupa a samim tim i nedostupna većini frilensera u Srbiji ukazujemo na primere dobre prakse iz drugih zemalja, gde su razvijeni efikasni modeli zaštite frilensera. Predlažemo da se uspostavi dijalog između relevantnih interesnih grupa, uključujući predstavnike frilensera, pružatelje EOR usluga, i nadležnih institucija, kako bi se stvorio održiv okvir koji će istovremeno podržavati potrebe frilensera i očuvati integritet poslovnog okruženja. Ova saradnja može doprineti stvaranju transparentnijeg i pravednijeg sistema zapošljavanja za sve uključene strane. Publikacija je dostupna na sledećem linku.
Osnova za strategiju UGS NEZAVISNOST o sindikalnom organizovanju i zaštiti radnih prava platformskih radnika
O položaju radnika na digitalnim platformama u Srbiji iz ugla Saveza samostalnih sindikata Srbije
Da bi se unapredilo sindikalno organizovanje nestandardnih radnika, neophodno je prilagoditi strategije sindikata savremenim realnostima rada na internetu. Fokusiranje na stvaranje zajedničkih nadnacionalnih standarda, pregovaranje sa platformama radi obezbeđivanja boljih uslova rada i osiguranje socijalnih beneficija postaju imperativi. Takođe, podrška freelancerima u ostvarivanju njihovih prava i jačanje solidarnosti među njima igraju ključnu ulogu u oblikovanju održive sindikalne strukture kao tačke okupljanja u savremenom digitalnom dobu. U ovom dokumentu, SSSS razmatraju se različiti modaliteti za sindikalno organizovanje platformskih radnika. On predstavlja polaznu tačku za delovanje SSSS u domenu organizovanja platformskih radnika. S obzirom na raznovrsnost osnova angažovanja radnika preko digitalnih platformi, pronalaženje jedinstvenog pristupa sindikalnom organizovanju u bliskoj buducnosti verovatno ce biti izazovan zadatak. Savez samostalnih sindikata Srbije je preduzeo korake ka upoznavanju s predstavnicima radnika na internetu, organizujuci sastanke na nacionalnom i lokalnom nivou. Ovi susreti imaju za cilj bolje razumevanje specificnosti rada frilensera i drugih nestandardnih grupa, kako bi sindikati mogli prilagoditi svoje strategije.
Normativno regulisanje platformskog rada u Srbiji
U ovom predlogu javne politike Senad Jašarević , redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, Bojan Urdarević, redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu, Mila Petrović, docent Pravnog fakulteta Univerziteta Union u Beogradu i Darko Božičić, asistent sa doktoratom Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, članovi Udruženja za radno pravo i socijalno osiguranje Srbije analiziraju mogućnosti za regulisanje radnih prava platformskih radnika u okviru postojećeg institucionalnog okvira u Srbiji.
Oporezivanje dohotka ostvarenog putem digitalnih platformi prema izmenjenoj Direktivi Saveta EU o administrativnoj saradnji u području oporezivanja iz 2021. godine (DAC7)
U ovom predlogu javne politike Luka Baturan, docent Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu analizira mogućnosti za transpoziciju Direktive Saveta EU o administrativnoj saradnji u području oporezivanja iz 2021. godine (DAC7). Inovirana verzija Direktive odnosi se na širok spektar aktivnosti koje se pružaju preko digitalnih platformi za izdavanje nepokretnosti, prodaju robe, pružanje ličnih usluga kao što su prevoz i druge poslovne usluge. Očekuje se da će primenom Direktive biti smanjen jaz u efektivnom oporezivanju između online i offline prodaje usluga na platformama poput Booking, AirBnB, Etsy, Upwork, Uber i sličnih. Zamišljeno je da ovakav mehanizam onemogući poreske obveznike da prikriju svoje prihode ostvarene posredstvom digitalnih platformi koje su vezane za neku od članica Unije ili za jurisdikcije koje sa zemljama članicama imaju zaključen ugovor o razmeni informacija. Srbija bi pristupom mehanizmu razmene informacija od značaja za oporezivanje sa zemljama EU, ograničila mogućnost izbegavanja plaćanja poreskih obaveza i povećala svoje poreske prihode.
Podkasti:
CENTAR i partneri na ovom projektu nastoje da budu u stalnom kontaktu sa platformskim radnicima, da ih uključe u svoje aktivnosti i da otvore sve kanale komunikacije da bi njihov glas dospeo do šire javnosti.
Nisam ti pričala - Dostavljačice na mobilnim platformama za dostavu hrane govore
Kroz seriju podkasta o ženama kuririma na platformama za dostavu hrane želeli smo da javnosti približimo razloge zbog kojih je ovaj posao pretežno muški i zašto ga žene relativno retko biraju.
Priče platformskih radnica možete da preslušate na sledećim kanalima
Anchor.fm: https://anchor.fm/public-policy-rs
Podcast.rs : https://podcast.rs/show/dobre-inovacije/?cn-reloaded=1
Spotify: https://open.spotify.com/show/2ypa7hmMdOjxjlvCOFysdb
Apple podcast platform: https://podcasts.apple.com/rs/podcast/dobre-inovacije-just-innovations
Google_podcasts: https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9hbmNob3IuZm0vcy84NzRiN2EwOC9wb2RjYXN0L3Jzcw
Deezer: https://deezer.com/show/3472367
Takođe možete naš podkast deliti na vašoj adresi kopirajući ovaj link:
RSS Distribution - RSS Feed: https://anchor.fm/s/874b7a08/podcast/rss
Kratki film: Šta sve može Gigmetar?
Centar za istraživanje javnih politika i partneri Savez samostalnih sindikata Srbije, Ujedinjeni granski sindikati Nezavisnost, Digitalna zajednica i Udruženje za radno pravo i socijalno osiguranje sproveli su konkurs za finansiranje nevladinih organizacija, medija, umetničkih organizacija i udruženja na projektu „Novo zapošljavanje: Zagovaranje prava radnika na digitalnim platformama u Srbiji“ a na osnovu Ugovora o donaciji br. (CRIS) 2022 441-433 potpisanog između Evropske unije, koju predstavlja Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji i Centra za istraživanje javnih politika.
Podržane su sledeće organizacije:
Ova stranica načinjena je i održava se uz finansijsku pomoć Evropske unije. Za njenu sadržinu isključivo je odgovoran Centar za istraživanje javnih politika i ta sadržina nužno ne odražava stavove Evropske unije.