Rod, klima i bezbednost: Zašto je važno uključiti klimatske promene u novi Nacionalni akcioni plan za primenu Rezolucije 1325 u Srbiji?
Rod, klima i bezbednost: Zašto je važno uključiti klimatske promene u novi Nacionalni akcioni plan za primenu Rezolucije 1325 u Srbiji?
Centar za istraživanje javnih politika, uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji, realizuje projekat usmeren na implementaciju pitanja klimatskih promena i rodne ravnopravnosti u novi Nacionalni akcioni plan (2022-2027) za primenu Rezolucije SB UN „Žene, mir i bezbednost.” Projekat ima za cilj da istraži međusobne veze između roda, klimatskih promena i bezbednosti na lokalnom nivou, da predloži načine na koje se klimatske promene mogu uključiti u budući NAP i kako žene mogu biti uključene u sve faze procesa planiranja i donošenja odluka o bezbednosti životne sredine.
Prepoznavanje veze između klimatskih promena i rodne dimenzije bezbednosti na globalnom, nacionalnim i lokalnim nivoima i uključivanje ovog pitanja u Nacionalne akcione planove zemalja širom sveta, kao i klimatski izazovi sa kojima se Srbija suočava, predstavljaju opravdan osnov za uvođenje ove teme u budući NAP za Srbiju. U tom smislu, prva faza realizacije projekta se temelji na teorijskoj analizi međuzavisnosti klimatskih promena, roda i bezbednosti, sagledavanju specifičnosti njihovog odnosa u kontekstu naše zemlje i naročito analizi stranih iskustava u pogledu integracije ovog pitanja u Nacionalne akcione planove za primenu Rezolucije 1325. Potkrepljenje teorijskim uvidima, predstavljaće nalazi dobijeni iz empirijskog istraživanja. U tu svrhu će biti sprovedene fokus grupe u tri lokalne zajednice u Srbiji, sa ciljem ispitivanja efekata klimatskih promena na bezbednost i blagostanje žena u istim i sagledavanje njihovih uloga u procesima kreiranja politika vezanih za bezbednost životne sredine na lokalnom nivou. Dodatno, rezultati dobijeni primenom kompozitnog indeksa za merenje efekata klimatskih promena na žene, baziranog na nekoliko grupa indikatora, biće takođe integrisani u policy paper, kao potpora osnovnoj tezi projekta o povezanosti klimatskih promena, roda i bezbednosti.
Kao aktivni član Mreže OCD 1325, Centar će zagovarati razmatranje ovog pitanja tokom čitavog procesa razvoja novog NAP-a i istovremeno održavati aktivne konsultacije sa partnerskim organizacijama i predstaviti nalaze svojih istraživanja relevantnim institucijama i drugim zainteresovanim stranama, koje će biti uključene u kreiranje novog NAP-a. Održivost i sprovodljivost svih planiranih aktivnosti, bazira se i na ranijem iskustvu Centra i zaslugama za integraciju pitanja uloge žena u naporima za razoružanje na nacionalnom i lokalnom nivou, u prethodni NAP za primenu Rezolucije 1325 (2017-2020).