Da li će ovi inovacioni domeni promeniti Srbiju?
Kako ubrzati inovacije i izgradnju ekonomije zasnovane na znanju u tradicionalnim i novim (tehnološkim) kompanijama u Srbiji do nivoa stvaranja održive nacionalne konkurentske prednosti? Kojih je to deset domena koji imaju najveći potencijal za ovakav rast?
Ova ali i mnoga druga pitanja su bila u fokusu CENTROVOG gotovo jednogodišnjeg istraživanja o inovacionim domenima koji bi mogli da promene Srbiju. Početkom 2021. originalnu istraživačku ideju pretvorili smo u metodologiju čiji je cilj bio da nam pomogne da identifikujemo različite inovacione domene u Srbiji i njihovu robusnost. Domen smo definisali kao sferu u kojoj se naučni, ekonomski i tehnološki svetovi prožimaju i kreiraju prostor u kome se lančanom reakcijom iniciraju inovacije u više (povezanih) oblasti. Snagu domena smo procenjivali kroz 6 izabranih kategorija: prvo kroz ekonomsku, naučnu i inovacionu dimenziju, a potom i kroz potencijal za hibridizaciju različitih proizvoda ili procesa, umrežavanje različitih aktera u svetu inovacija i „efekat prelivanja“ na privredu i društvo. U istraživanju koje je sprovedeno u okviru projekta „Srbija inovira“ analizirane su multidimenzionalne veze između inovacija i upotrebe složenih tehnologija u postizanju konkurentske prednosti identifikovanih domena na globalnom planu. Sada smo konačno spremni da vam predstavimo izabranih 10, koji u manjoj ili većoj meri ispunjavaju postavljene kriterijume.
Takođe, bliže vas upoznajemo sa istraživačkim procesom i kriterijumima koje smo koristili u odabiru 10 najsperspektivnijih domena u srpskoj ekonomiji.
KAKO SMO IDENTIFIKOVALI DOMENE
Srbija inovira: istraživačke teme
Cilj ovog projekta je podsticanje održivog inovativnog razvoja i ohrabrivanje lidera u tradicionalnim kompanijama, malim i srednjim preduzećima (MSP), startapima, akademskim i istraživačkim institucija da bliže sarađuju i zajedno inoviraju zarad postizanja konkurentske prednosti.
U CENTROVOM istraživačkom fokusu su bile industrije koje koriste sofisticirane tehnologije i koje su pod stalnim pritiskom da brzo modifikuju karakteristike svojih proizvoda i svoje poslovne procese. U isto vreme, analizirani su privredni sektori u nastajanju, u kojima radikalna inovacija proizvoda i procesa proizvodnje može da rezultira širenjem inovacija na ostatak privrede i društva (efekat prelivanja). U ovom istraživačkom procesu posebnu pažnju smo posvetili inovacijama koje su zasnovane na upotrebi naprednih tehnologija, i koje predstavljaju okosnicu rasta produktivnosti i ekonomskog razvoja.
Na vidiku: Naredni koraci
Država putem svojih politika dominantno određuje uslove u kojima preduzeća stvaraju i unapređuju svoju konkurentnost. Otuda će u našem fokusu u narednom periodu biti politike koje se odnose na podsticanje inovacija i uvođenja novih tehnologija, kao i njihova operacionalizacija u uslovima koje donose izazovi globalizacije.
U tom kontekstu bavićemo se unapređenjem saradnje unutar i između istraživačke, biznis i startap zajednice, u kreiranju tehnoloških inovacija koje imaju dodatu vrednost za društvo. Razvijaćemo merne instrumente za praćenje rezultata upravljanja inovacijama uključujući tempo apsorpcije naučnih istraživanja u sektor privrede i uticaj politika obrazovanja na stvaranje ljudskog kapitala. Na kraju, ali ne manje bitno, CENTAR će sa svojim partnerima nastaviti da promišlja mere finansijske i fiskalne politike čiji je cilj podsticanje inovacija.
ISTRAŽIVAČKI TIM
Partneri
Ovo istraživanje je sprovedeno u okviru projekta "Srbija inovira" na kome je vodeći partner Centar za tehnološko preduzetništvo i inovacije (ICT Hub). Pored Centra za istraživanje javnih politika (CENTAR) na projektu takođe učestvuje i WM Equity Partners (WMEP). U segmentu istraživačkog rada CENTAR je sarađivao sa Centrom za visoke ekonomske studije (CEVES) koji je analizirao ekonomsku poziciju Srbije na regionalnom i međunarodnom planu.