Novi Gigmetar je tu!
COVID-19 snažno je uticao na dinamiku rada gig radnika iz Srbije i regiona na globalnim platformama proizvodeći snažne oscilacije u ponudi i tražnji za gig radom i menjajući rang najtraženijih znanja i veština. Koristeći GigmetarTM, i druge istraživačke postupke Centar za istraživanje javnih politika od početka izbijanja pandemije nastavlja da intenzivno prati promene u ovoj oblasti sa ciljem da, na bazi prikupljanja novih i analize postojećih podataka o fenomenu digitalnog rada pokrene diskusiju u istraživačkoj zajednici i među kreatorima javnih politika o kreiranju i zagovaranju socijalno održivih politika u Srbiji i u regionu zapadnog Balkana.
Prema dosadašnjim istraživanjima CENTRA, više desetina hiljada gig radnika iz Srbije i regiona rade preko opštih onlajn globalnih platformi poput Upwork, Freelancer, Guru i Fiverr, kao i specijalizovanih platformi, poput Engooa, ABC Tutora. Na vodeću ulogu Srbije u platformskoj ekonomiji mereno po broju gig radnika po glavi stanovnika i po udelu u radnoj snazi po prvi put je ukazala studija Svetske banke iz 2015. godine. Prema poslednjim podacima OLI Index (avgust 2020) gig radnici iz Srbije su prema broju aktivnih gig radnika u posmatranom periodu, među prvih 15 zemalja na svetu.
Razumevajući izuzetnu ranjivost gig radnika koji načešće imaju neodgovarajuće radne ugovore, neke od zemalja s brojnim zajednicama gig radnika uvele su mogućnost da ovi radnici ostvare naknadu za slučaj nezaposlenosti. Nažalost to i dalje nije slučaj sa Srbijom, iako postoje jasna rešenja koja bi mogla unaprediti njihov položaj (vidi Zbornik radova).
Naše izveštaje o uticaju pandemije na gig radnike iz Srbije možete pročitati ovde i ovde. Izveštaj za Srbiju (oktobar 2020) je ovde ! a novi izveštaj za Jugoistočnu Evropu možete pročitati ovde
Centar se u svojim istraživanjima oslanja na originalno osmišljeni instrument GigmetarTM koji opisuje promene u digitalnoj geografiji Srbije i zemalja u regionu*u odnosu na rod, zarade i profesije kojima se najčešće bave digitalni radnici a koji je nastao kao rezultat napora Centra za istraživanje javnih politika (CENTAR) da osvetli fenomen rada na onlajn platformama u Srbiji i Istočnoj i Jugoistočnoj Evropi.
Tim Gigmetra čine Branka Anđelković, Tanja Jakobi, Vladan Ivanović, Zoran Kalinić, Sonja Lundin i Ljubivoje Radonjić.
Olof Palme International pružio je inicijalnu podršku u razvoju Gigmetra za Srbiju, a podrška Fonda za otvoreno društvo iz Srbije i Berlina omogućila je proširivanje merenja na zemlje u regionu, kao i dalji razvoj praćenja položaja gig radnika iz Srbije i regiona kroz projekat „Gigmetar – kako raste nova ekonomija“ u kontekstu uticaja Covid19 pandemije na svet platformskog rada.