Centar za istraživanje javnih politika je jedan od partnera Udruženja Fenomena kao nosioca projekta, finansiranog iz sredstava Evropske Unije kroz širi program pod nazivom “Održiva poljoprivreda za održivi Balkan: jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za javno zastupanje i razvijanje politika na zapadnom Balkanu.”
CENTAR je prethodno bio angažovan na projektu “Uticaj socio-ekonomske strukture ruralnog stanovništva na uspeh politike ruralnog razvoja, koji je bio prvi naučni regionalni projekat o ruralnom razvoju na Balkanu, i jedno od prvih istraživanja koje ravnopravno tretira ekonomske i društvene aspekte ruralnog razvoja i omogućava da se teorijski koncepti ispitaju kroz empirijsko istraživanje.
Regionalni program “Održiva poljoprivreda za održivi Balkan: jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za javno zastupanje i razvijanje politika na zapadnom Balkanu“, u okviru koga se sprovodi i sadašnji prjekat, usmeren je na jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva (OCD) za javno zastupanje putem istraživanja, obuka i umrežavanja. Naime, kroz projekat će se uspostaviti Regionalna radna platforma sačinjena od OCD, nadležnih institucija i predstavnika naučne zajednice koja će biti posvećena kreiranju regionalne politike u oblasti održive poljoprivrede, zaštite biodiverziteta i dobrobiti životinja na prostoru zapadnog Balkana. Ove politike će se razvijati na osnovu različitih istraživanja čiji je cilj sagledavanje usklađenosti, kako propisa, tako i praksi u poljoprivredi sa principima održivosti.
Istovremeno, program predviđa organizaciju obuka usmerenih na jačanje kapaciteta OCD za javno zastupanje i razvijanje politika, kao i finansiranje najboljih predloga projekata javnog zastupanja u oblasti održive poljoprivrede u zemljama zapadnog Balkana. Imajući u vidu značaj informisanja i uključivanja javnosti, organizovaće se i obuke za predstavnike medija, odnosno izraditi edukativni materijali o socio-ekonomskom koristima održive poljoprivrede, zaštite biodiverziteta i dobrobiti životinja, odnosno materijali o značaju saradnje OCD, donosilaca odluka i naučnih institucija u prosecu kreiranje i primene politika i propisa.
Projekat "Održiva poljoprivreda" realizuje regionalni konzorcijum organizacija civilnog društva iz Albanije (Institut za politiku životne sredine), bivše jugoslovenske republike Makedonije (FLOROZON), Kosova* (NGO AKTIV) i Crne Gore (Centar za zaštitu i proučavanje ptica – CZIP), predvođen Organizacijom za poštovanje i brigu o životinjama – ORCA iz Srbije. Pored partnerskih organizacija u realizaciju projekta uključeno je još 15 pridruženih partnerskih nadležnih i naučnih institucija i OCD sa teritorije zapadnog Balkana i to Srbija: Grupa za institucionalnu podršku ruralnom razvoju, Ministarstvo poljoprivrede i životne sredine (MPŽS); Uprava za veterinu, MPŽS; Agencija za zaštitu životne sredine (MPŽS); Crna Gora: opština Tivat; Biotehnički fakultet Univerziteta u Crnoj Gori; bivša jugoslovenska republika Makedonija: Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja; Poljoprivredni fakultet Univerzitet Kiril i Metodije, Skoplje; Alijansa kooperativa u Makedoniji; Albanija: Agencija za ruralni i poljoprivredni razvoj; opština Kukës; Regionalni direktorat za poljoprivredu – Dibër; Kosovo*: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ruralnog razvoja; Regionalna razvojna agencija – Sever; Ministarstvo ekonomskog razvoja.
Udruženje Fenomena je nosilac projekta "U susret razvoju organske poljoprivrede u Zlatiborskom, Raškom i Podunavskom okrugu' koji se sprovodi od od 12. juna 2017. do 11. jula 2018. godine. Partneri na projektu su 'Asocijacija za razvoj Ibarske doline' iz Kraljeva, 'Crvena ranka' u ime neformalnog udruženja poljoprivrednih proizvođača/ica 'SlowFood Gledić', 'Organski plodovi Arilje', 'Centar organske poljoprivrede Užice', 'Udruženje SlowFood mreža mladih u Srbiji' iz Velike Plane i Centar za istraživanje javnih politika.
Projekat se bavi nedostatkom mera podrške organskoj poljoprivredi u centralnoj i zapadnoj Srbiji, i uključuje sve strane koje su ključne za razvoj organske poljoprivrede: donosioce/donositeljke odluka na lokalnom nivou, poljoprivrednike/poljoprivrednice i potrošače/potrošačice. Opšti cilj projekta je da pomogne razvoju održive poljoprivrede, kroz promociju organske poljoprivrede. Ideja je da do kraja projekta utičemo na donosioce/teljke odluka u Zlatiborskom, Raškom i Podunavskom okrugu da u budućnosti planiraju mere podrške koje će biti zasnovane na stvarnim potrebama u lokalnim sredinama.