Mladi i demokratska kontrola sektora bezbednosti
Projekat „Lokalni bezbednosni problemi mladih i demokratska kontrola sektora bezbednosti” omogućio je izgradnju znanja o demokratskoj kontroli sektora i direktnu komunikaciju mladih, lokalnih vlasti i narodnih poslanika. CENTAR je kroz projekat dao doprinos jačanju saradnje između države i civilnog društva u prepoznavanju ključnih problema (ljudske) bezbednosti na lokalnom nivou sa kojima se suočavaju mladi, kao i ka promovisanju učešća mladih u reformi sektora bezbednosti, posebno u demokratskoj kontroli ovog sektora. Takođe, tim CENTRA ponudio je preporuke za jačanje participacije mladih i njihovog poverenja u institucije, posebno kada je sektor bezbednosti u pitanju.
Mladi i njihov položaj postavljeni su za jedan od prioriteta predsedavanja Srbije OEBS-om. Mladi u Srbiji, kao društvena grupa koja predstavlja oko 20% stanovništva, suočavaju se sa mnogobrojnim izazovima, od siromaštva, problema u obrazovanju i na tržištu rada, do diskriminacije, (ne)bezbednosti na internetu i isključenosti iz procesa donošenja odluka. Problemi ljudske bezbednosti sa kojima se mladi suočavaju u svojim lokalnim sredinama ostaju bez adekvatnog odgovora od strane donosilaca odluka. Usled toga društvena apatija i nepoverenje u institucije vrlo su rašireni među mladim muškarcima i ženama u Srbiji. Pri tome mladi značajno veće povrenje ukazuju institucijama sektora bezbednosti nego prema radu političkih parija i Narodne skupštine.
U sistemu demokratske kontrole sektora bezbednosti parlamenti imaju posebno značajnu ulogu s obzirom da se očekuje da deluju kao most između građana i njihovih potreba i politika formulisanih da odgovore na te potrebe. Kako izborni sistem u Srbiji ne povezuje narodne poslanike direktno sa lokalnom glasačkom bazom, postoji potreba da poslanici dobiju uvid u lokalne probleme neposredno od zainteresovanih društvenih grupa, predstavnika nevladinog sektora, tela lokalne samouprave. S druge strane, među mladima postoji interes za sektor bezbednosti, ali ne i dovoljno znanja o njemu, a naročito ne o demokratskoj kontroli.
Projekat je obuhvatio rad sa mladima koji stiču glasačko pravo i aktivistima lokalnih NVO u tri lokalne zajednice i treba da omogući mladima i lokalnim akterima da prenesu svoje bezbednosne potrebe direktno predstavnicima zakonodavne vlasti.
Tri radionice održane u Požarevcu, Čačku i Zrenjaninu, pokazuju da se mladi ljudi suočavaju sa širokom lepezom izazova koji se mogu podvesti pod koncept ljudske bezbednosti. Mladi u Požarevcu su na radionici Centra kao glavne rizike po svoju bezbednost naveli siromaštvo, politizaciju, korupciju, raširenost upotrebe alkohola i droga, ali i rizike u saobraćaju i mogućnosti zloupotrebe ličnih podataka, dok su njihovi vršnjaci u Čačku u prvi plan istakli nedostatak kulturnih i ostalih sadržaja, kao i činjenicu da je ova društvena grupa vrlo retko na agendi lokalnih vlasti, što sve utiče i na njihovu bezbednost. U Zrenjaninu su kao ključni problemi bezbednosti prepoznati problemi ekološke (vodosnadbevanje i loš kvalitet vode, veliko zagađenje) i ekonomske bezbednosti (veliki broj nezaposlenih i firmi u stečaju).
Centar za istraživanje javnih politika sproveo je ovaj projekat uz podršku Odeljenja za demokratizaciju Misije OEBS u Srbiji.
Aktivnosti:
Prva radionica u Požarevcu 4. april
Druga radionica u Čačku 18.april
Treća radionica u Zrenjaninu 27.aprila
Najavu Okruglog stola u Čačku 14. maja su preneli OzonPress, Dženarika.net, RTV Galaksija i 032info.net
Izveštaje sa okruglog stola u Čačku je preneo: RTV, RTV Galaksija,032info.net, TV Telemark,Glas zapadne Srbije, Tanjug i Čačanski glas
Saopštenje sa okruglog stola u Čačku 14. maj 2015
Najava okruglog stola u Zrenjaninu 27.05.2015
Izveštaj sa okruglog stola u Zrenjaninu 29.05.2015
Izvestaj sa okruglog stola u Pozarevcu preneli su: Radio Boom 93 iz Požarevca, Hit Radio, sajt grada Požarevca, TV Duga, TV Viminacijum, eBranicevo
Izveštaj sa okruglog stola u Zrenjaninu 02. novembra.
Preporuke sa okruglog stola u Zrenjaninu 02. novembra 2015.
O bezbednosti mladih i vršnjačkom nasilju u Srbiji govorila je istraživačica Centra Marina Tadić u okviru serijala Ekonews o terorizmu i ekstremizmu u regionu (u trećoj epizodi od 23:22 do 26:27). Emisije su dostpune na sledećem sajtu: http://www.kcmedia.rs/nasilni-ekstremizam-i-terorizam.php