10Feb2015
Medijska udruženja: Zahtev i sugestija opštinama
NOVI SAD
Koalicija novinarskih i medijskih udruženja zahteva od lokalnih samouprava da se prilikom raspisivanja i sprovođenja konkursa o sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u sferi informisanja striktno drže zakonskih i podzakonskih odredaba i ovaj proces učine maksimalno transparentnim.
Koalicija novinarskih i medijskih udruženja apeluje na lokalne samouprave da sredstva koja izdvajaju na ovim konkursima ne budu simbolična, već da budu adekvatna potrebi informisanja njihovih građana.
Ukazujemo na to da su prakse lokalnih samouprava u primeni novih medijskih zakona veoma različite i da su pojedine opštine i gradovi svoje zakonske obaveze shvatile veoma ozbiljno, dok druge koriste razne mehanizme kako bi se one zaobišle ili iskoristile rupe u propisima.
Postoje, nažalost, i slučajevi kada se Zakon o javnom informisanju i medijima, kao i Pravilnik o sufinansiranju projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja krše na drastičan način.
Podsećamo da je član 24 Zakona o javnom informisanju i medijima predvideo da se većina članova stručnih konkursnih komisija bira na predlog novinarskih i medijskih udruženja, a da Pravilnik precizira da pravo na predlaganje imaju udruženja koja su registrovana najmanje tri godine pre datuma raspisivanja konkursa.
Pravilnik predviđa da organ koji raspisuje konkurs "kroz javni poziv za učešće na konkursu obaveštava novinarska i medijska udruženja, kao i medijske stručnjake zainteresovane za rad u komisiji da dostave predlog za članove komisije, za svaki konkurs posebno".
Neprihvatljivo je to što pojedine lokalne samouprave svoje obaveze izvršavaju krajnje proizvoljno i netransparentno, pokušavajući da nastave sa starom praksom arbitrarne dodele sredstava medijima.
Netranparentnost tog procesa i pokušaj zaobilaženja relevantnih novinarskih i medijskih udruženja ukazuje na to da se želi zaobići suštinska novina medijskih zakona, a to je transparentno, nediskriminatorno finansiranje javnog interesa u sferi informisanja kroz rad stručnih nezavisnih komisija, navodi se u saopštenju.
Koalicija smatra i da propusti u ovom procesu po pravilu ne moraju ukazivati samo na lošu nameru, nego na nedovoljno dobro snalaženje pojedinih lokalnih samouprava u novom zakonskom okruženju.
Koalicija novinarskih i medijskih udruženja je spremna da pruži svaku vrstu stručne pomoći svim opštinama i gradovima kojima je ona potrebna.
Koalicija novinarskih i medijskih udruženja će pratiti proces primene zakona tokom ove godine i na osnovu svojih analiza predložiti određene izmene zakonskih i podzakonskih akata u cilju otklanjanja nedostataka.
Medijsku koaliciju čine Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Udruženje novinara Srbije (UNS), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacija lokalnih nezavisnih medija, Lokal pres i Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM).