03Oct2014
Digitalno nasilje sve učestalije među decom
NOVI SAD
Vršnjačko nasilje, pre svega ono na društvenim mrežama, poslednjih godina uzelo je maha čak i među mlađim osnovcima. Ljudi iz prakse tvrde da mnoge škole, kao i roditelji, izbegavaju da se sa tim problemom suoče.
Zato i postoji predlog da novi zakon o osnovama sistema obrazovanja obaveže škole da reaguju odmah po izbijanju nasilja, a roditelje problematične dece da se odazivaju školama, jer bi u suprotnom pred vratima mogli da ugledaju socijalnog radnika.
"Savremeno doba nosi mnoge pogodnosti, ali i veliki broj negativnosti po našu decu pa pored fizičkog, psihičkog i socijalnog zlostavljanja postoje i obilici nasilja koji se javljaju u korak sa novim tehnologijama, takozvano digitalno nasilje", kaže za RTV pedagoškinja Elvira Stefanović.
Onda dodaje da deca dobijaju jedno novo sredstvo komunikacije sa kojim nisu dovoljno upoznata, odnosno ne poznaju opasnosti koje im može doneti.
"I roditelji su sve manje upućeni kakve sve opasnosti vrebaju. Roditelji, svakako, ne govore svojoj deci da treba nekoga da maltretiraju, ali nemaju dovoljno svesti o tome. Često se kaže da su i nas kada smo bili mali često maltretirali, ali treba znati da je reč o kompleksima koje čovek kasnije nosi kroz ceo život", kaže Stefanović.
Dodaje da svi zajedno moramo da radimo na rešavanju ovog problema. U to naravno, treba pre svega uključiti roditelje i nastavnike koji moraju da budu podrška jedni drugima u borbi sa ovom modernom pošasti.
Načelnik Školske uprave za Južnobački okrug Petar Viđikant kaže da je situacija generalno zadovoljavajuća kada se generalno gleda, ali ima pojedinih škola gde je situacija drugačija.
"Sve škole treba da imaju timove za borbu protiv vršnjačkog nasilja i da donesu protokole i pravilnike u tu svrhu. Ali postoje i škole koje su otišle korak dalje i formirale vršnjačke timove. Dakle, reč je o deci koja svojim drugarima govore o iskustvima o vršnjačkom nasilju i na taj im način objašnjavaju da je takvo ponašanje neprihvatljivo. Najbitnije je dakle da imamo preventivu. Dakle ako je škola dobro organizovana i bolje povezana sa roditeljima, vršnjačko digitalno nasilje je lakše preduhitriti", kaže Viđikant.
Pogledajte snimak priloga ovde.