Projekat: Zloupotreba oružja i rodno zasnovano nasilje02Mar2017
Prisustvo vatrenog oružja u kući sprečava žene da prijave nasilje u porodici
Danas je u Medija centru održan okrugli sto Rezolucija Saveta bezbednosti UN Žene, mir i bezbednost: uticaj na lokalne zajednice u ogranizaciji Mreže OCD za praćenje i sprovođenje NAP 1325. Mreža je uputila apel Vladi Republike Srbije da što pre usvoji Nacionalni akcioni plan za sprovođenje Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, koji je u pripremi već duže od godinu dana.
Zamenik šefa Misije OEBS u Srbiji Majkl Ujahara rekao je da je uloga žena u sektoru bezbednosti veoma značajna, posebno kada se posmatra u kontekstu usvanja Nacionalnog akcionog plana za Rezoluciju UN 1325. Ujahara je istakao da žene imaju ključnu ulogu u izgradnji mira i bezbednosti.
Istraživačica Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, Maja Bjeloš predstavila je Mrežu OCD za praćenje i sprovođenje NAP 1325.
Bjeloš je naglasila važnost i neophodnost učešće organizacija civilnog društva u ovom procesu.
Uprkos povećanju broja žena u sektoru bezbednosti, nije povećan uticaj na donošenje odluka istakla je Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković. Ona je naglasila da je rodna ravnopravnost važna ne samo za nacionalni, već i za lokalni nivo i pozvala Vladu Republike Srbije da što pre usvoji NAP 1325.
Tanja Jakobi, v.d. direktorka CENTRA govorila je o odnosu roda i bezbednosti u lokalnim zajednicama sa osvrtom na uticaj vatrenog oružja u partnersko-bračnim odnosima. Jakobi je predstavila nalaze tri CENTROVA istraživanja i izjave učesnica fokus grupa koje su govorile o svojim iskustvima u vezi sa legalnim i nelegalnim oružjem u posedu njihovih porodica. Rezultati istraživanja pokazuju da ekonomska zavisnost žena, pritisak patrijarhalne sredine i specifični uslovi u lokalnim sredinama u vezi sa posedovanjem oružja značajno doprinose osećanju nebezbednosti žena u društvu. Prisustvo vatrenog oružja u kući predstavlja vanredno otežavajuću okolnost za žrtvu nasilja, jer iz straha ona ne može da preduzme bilo kakvu akciju, pokazuju rezultati istraživanja. Kada je u pitanju dalje pooštravanje zakonskih rešenja u vezi legalnog posedovanja oružja, prema rečima v.d. direktorke CENTRA, stiče se utisak da postoji relativno zasićenje kada je u pitanju pravno regulisanje ove materije u kontekstu nasilja u porodici. Poseban problem odnosi se na kontrolu rada institucija na lokalu. CENTROVA istraživanja pokazuju da senzibilizacija pripadnika policije često donosi nejednake rezultate u praksi. Na kraju je naglašeno da bi nova Strategija o lakom i malokalibarskom oružju (2017-2022) morala da se dotakne i rodno-zasnovanog nasilja i nasilja u porodici, imajući u vidu brojne indikatore koji ukazuju na povezanost nasilja i oružja.
O Mreži:
CENTAR trenutno sprovodi projekat Analiza zloupotrebe vatrenog oružja i uticajana na rodno-zasnovano nasilje kroz građansku akciju i javno zagovaranje koje je podržala Ambasada Holandije kroz Matra program.