Projekat: Institucionalni grant Think Tank fonda
04Nov2016

Bezbednosni izazovi: od migranata do krize koncepta ljudske bezbednosti

U Beogradu je 4. i 5. novembra održana treća međunarodna akademska konferencija o ljudskoj bezbednosti koju je organizovao Centar za istraživanje ljudske bezbednosti Fakulteta bezbednosti u saradnji sa Prekograničnom mrežom za mir, međusobna pomirenja i ljudsku bezbednosti, uz podršku Evropske komisije.
 
Konferencija o ljudskoj bezbednosti je jedina akademska konferencija koja se bavi temom i konceptom ljudske bezbednosti u regionu i okuplja eminentne stručnjake i predavače iz zemlje i sveta (Mary Martin, LSE; Edward Newman, University of Leeds; J. Peter Burgess, Professor Ecole Normale Supérieure, Paris; Selim Jahan, Human Development Report Office UNDP; Dragana Avramov, Population and Social Policy Consultants (PSPC) Brussels. Na konferenciji je predstavljeno i preko 40 naučnih radova gde su autori pokazali da se koncept ljudske bezbednosti može smestili u najrazličitije okvire i dimenzije, od migrantskog pitanja i vanrednih situacija, do razvijanja novih i jačanja postojećih analitičkih kapaciteta ovog koncepta. Ovaj dvodnevni događaj bio je podeljen na tematske panele: ljudska bezbednost, migracije i razvoj i prirodne katastrofe, zdravlje i ljudska bezbednost, kao i na nekoliko radionica posvećenih metodologiji proučavanja ljudske bezbednosti.
 
Na početku svog izlaganja, Mari Martin, istraživačica London School of Economics, odala je počast Svetlani Đurđević-Lukić, nedavno preminuloj direktorki Centra. Mari Martin je istakla da Svetlanin doprinos ljudskoj bezbednosti neće biti zaboravljen. ,,Svetlana je uvek je bila prisutna, predana i puna saosećanja, a istraživanju o ljudskoj bezbednosti i posedovanju oružja prilazila je savesno. Ostavila je trajni trag za sobom, toliko toga je još mogla da pruži i doprinese," rekla je Mari Martin.
 
Ideje i stavovi koje su izneli Selim Jahan, Meri Martin, Edvard Njuman, Piter Burdžis i Dragana Avramov podstakli su bogatu, ali i kompleksnu diskusiju o izazovima i dostignućima ljudske bezbednosti. 
 
Koliko su migracije popularan bezbednosni fenomen potvrdila je i ova naučna konferencija. Brojni izlagači pokušali su da kroz svoja istraživanja odgovore na ovo složeno pitanje. Integracioni procesi, politika azila, granična kontrola, ljudska prava migranata i izbeglica samo su neki od predmeta istraživanja velikog broja prezentovanih naučnih radova. Takođe, na panelima je pokrenuta diskusija o teorijskoj održivosti koncepta ljudske bezbednosti, kao i njegove mogućnosti za kreiranje praktičnih politika i rešavanja konkretnih problema na mikro nivou.
 
Autori su prepoznali značaj ljudske bezbednosti u akademskom i u praktičnom smislu. Izazovi koji pak stoje pred naučnicima su veliki. Teorijsko utemeljenje koncepta ljudske bezbednosti i dalje predstavlja veliki akademski izazov posebno u pogledu mogućnosti za teorijska uopštavanja. Sa druge strane, među učesnicima konferencije došlo je do konsenzusa oko značaja ljudske bezbednosti za kreiranje praktičnih politika, ali i brojnih istraživačkih mogućnosti u proučavanju različitih dimenzija ljudske bezbednosti.
 
Tim Centra pratio je izabrana izlaganja na konferenciji o ljudskoj bezbednosti 2016.