13Oct2016
Dijalog Vučić–Rama, Srbija i NATO i Globalna strategija bezbednosti EU u fokusu Foruma
Drugi dan Beogradskog bezbednosnog foruma obeležio je dijalog između premijera Srbije i Albanije, Aleksandra Vučića i Edija Rame. Ovim razgovorom, koji je moderirao Miša Gleni sa Univerziteta Kolumbija, ujedno je i svečano otvoren Forum.
Centralna tema „velikog otvaranja“ bila je budućnost srpsko-albanskih odnosa i stabilnost u Jugoistočnoj Evropi. Predsednici Vlada dveju zemalja usaglasili su se oko saradnje i njenog značaja za mir i stabilnost na Balkanu. Ipak, bez obzira na relativno optimistične poglede, govornici su se složili da Kosovo predstavlja i da će predstavljati osnovni problem saradnje dveju zemalja, bar na političkom nivou. Ovaj panel je izazvao veoma veliku zainteresovanost medija i javnosti o čemu je svedočila prepuna sala i preko 300 registrovanih novinara.
Nakon toga, usledio je panel o desetogodišnjici saradnje Srbije i NATO na kojem su govorili ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić, ministar odbrane Zoran Đorđević i zamenik pomoćnika generalnog sekretara NATO za politička pitanja i bezbednosnu politiku Džejms Apaturaj. Moderator panela bio je Ivan Vejvoda. Panelisti su se osvrnuli na značaj saradnje Srbije i NATO i jasno naglasili da Srbija ostaje vojno neutralna država. To je potvrdio i Apaturaj, ističući da je Srbija za NATO budući partner, a ne budući član. Govornici su zaključili da je saradnja Srbije i NATO ključna za očuvanje mira i stabilnosti u regionu.
Sledeći panel, koji su članovi Centra ispratili, ticao se nove Evropske Globalne strategije bezbednosti i izazova koje je očekuju. Najveća polemika koja je vođena između panelista bila je usmerena na Bregzit i neadekvatno vreme donošenja Strategije u kojoj je Britanija viđena kao važna članica. Takođe, odnos EU i SAD nametnuto je kao jedno od ključnih pitanja panela, odakle je kao zaključak proizašao stav da je neophodno redefinisanje odnosa ovih političkih zajednica. Jedan od panelista, Fransoa Hajzburg, izneo je da Strategiji nedostaje realistički pogled jer se u njoj ne pominju pitanja moći, sile, Kine, rata i sl. Na pitanje moderatorke Gordane Delić da li Globalna strategija predstavlja model za rešenje problema, Bruno Masaeš je rekao da Strategija „nije magični, ali je i pored nedostataka dobar dokument“.
Foto: BSF 2016