20May2015

Susret istaknutih žena iz Prištine i Beograda

Prikazivanjem filma čiji je radni naslov "Budvanski proces" kasnije preimenovan u "Sledite nas" otpočeo je još jedan susret istaknutih žena iz Prištine i Beograda. U filmu je prikazana komunikacija i međusobna saradnja sa ciljem da se dođe do zajedničkih rešenja.
 

"Film je samo jedan stepenik u dijalogu, na poslednjem sastanku koji je održan prošle jeseni u Cirihu, učesnicesu se složile oko zajedničkog akcionog plana, radnog plana, oko stvari koje bi trebalo da urade zajedno i jedna od poenti radnog plana je ovaj film koji dokumentuje njihov izbor", rekao je Peter Burkhard šef Misije Oebs u Srbiji.
 
Učesnice se slažu da su u početku imale predrasude, ali da su već od prvog susreta prihvatile jedna drugu sa idejom da poprave odnose Beograda i Prištine kao i da pomognu u rešavanju konkretnih problema.
 
Osnaživanje žena, od koga će koristi imati celo društvo - zajednički je cilj istaknutih žena iz Beograda i Prištine okupljenih oko "Budvanskog procesa".
 
Nasilje u porodici, žensko preduzetništvo, učešće žena u politici, kao i zdravstsvena zaštita žena - teme su o kojima se razgovara na obe strane.
 
Bez nametnutih tema i obavezujućih papira, 17 žena iz Srbije i s Kosova, koje donose odluke i utiču na društvo u kom žive, odlučile su da direktno razgovaraju. 
 
"Mi smo sve u ovom procesu manje ili više trpele različite na početku začuđene poglede, pa onda neke vrste pritisaka, pa onda i udarce: da li je ovo pravi trentak da se učestvuje u nečemu kao što je ovaj naš projekat, ali vidim da ne treba da odustajemo i ne treba zanemariti pruženu ruku ni sa jedne ni sa druge strane", kaže Marija Obradović, predsednica Odbora za odbranu i unutrašnje poslove. 
 
Kolika je moć i snaga žena u Srbiji i na Kosovu odmeravale su na diskusijama u prethodne tri godine. I u Beogradu i u Prištini, i u politici i u svakodnevici imaju zajedničke teme. 
 
"Borba protiv nasilja. Potpuno vam je svejedno da li vas mlati Albanac ili Srbin ili za koga glasa, dok vas mlati. Kako živite u ruštvu koje sistemski ne obezbeđuje zaštitu i prava na život bez nasilja za sve. Nezapolsenost žena, sklonost poslodavaca da ih diskriminišti time što ih pitaju: jesi udata, jel imaš decu", navodi Gordana Čomić, potpredsednica Skupštine Srbije. 
 
"Mi ne treba da pretendujemo da sve budemo u politici jer društvo ima širi kontekst od politike. Smatram da snažne žene na svojim položajima u bilo kom delu društva ili sektoru mogu biti jedna velika podrška ženama u politici", kaže Hasnije Ilazi, dekanka Filozofskog fakulteta u Prištini. 
 
"Mi u kosovskom parlamentu funkcionišemo i dalje na osnovu kvote jer smatramo da naša država, naš sistem, i dalje patrijarhalno vaspitanje može poremetiti učešće žena u politici. Smatramo da zemlje koje su u tranziciji, zemlje koj eui dalje izgrađuju svoje demokatske principe trebaju zakonski teguičlisati kvotu učešža đena kako bi one bile u mogućnosti da budu uključene u tom sistemu", objašnjava Emilija Redžepi, poslanica u Skupštini Kosova.
 
"Konkretno pokušavamo da kroz ne vladin sektor posebno i kroz različite projekte ojačamo preduzetnice i u Prištini i u Beogradu da ih međusobno povežemo da one uspostave neke kontakte. Pokušavamo da u nasilju nad ženama i u porodici pomognemo u konkretnim slučajevima i to zaista jesu mali pomaci, ali od nečega mora da se počne u svakodnevnom životu", rekla je Obradović.
 
"Uzimamo teme sa kojima se nećemo sukobiti u samom startu i tako da može zajedničko današnje druženje koje je rezultiralo jednim pozitivnim uspehom, nadam se da će generacije koje dolaze videti šta smo mi radili tokom ovog procesa i ustanoviti da je to bio pozitivan korak ka uspostavljanju dijaloga obeju strana", istakla je Redžepi.
 
Dijalog i međusobna saradnja biće nastavljeni, a tokom leta počeće "Škola sa mladim učesnicima" kako bi i oni učestvovali u ostvarivanju što boljeg dijaloga.
 
 
Izvor: RTV i B92