25Nov2014
Aktivizmom protiv rodno zasnovanog nasilja
Kako bi podigla svest o nasilju nad ženama i pozvala na borbu protiv ove pojave Generalna skupština Ujedinjenjih nacija je ustanovila Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Svake godine od 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, do 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, održava se kampanja „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ čiji je cilj da širom sveta pokrene akciju za okončanje nasilja nad ženama i devojčicama.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije do 70% žena u svetu u jednom momentu svog života je doživelo fizičko ili seksualno nasilje od partnera. Prema podacima UNICEF-a oko 120 miliona devojčica širom sveta su bile žrtve nekog oblika seksualnog nasilja. Poslednji Globalni izveštaj o trgovini ljudima navodi da žene i devojčice čine oko 70% žrtava trgovine ljudima u istraživanom periodu i da je glavni oblik eksploatacije kojim su one podvrgnute seksualna eksploatacija (79%).
U Srbiji je tokom protekle godine prema podacima Ministarstva pravde za krivično delo nasilja u porodici protiv 5748 lica podnete krivične prijave, optuženo 2674 lica, a izrečeno 2118 presuda (1987 osuđujućih i 131 oslobađajuća). U 2014. godini je 21 žena stradala kao žrtva porodičnog ili partnerskog nasilja.
Prema podacima kojima raspolaže Pokrajinski ombudsman, a koji nisu potpuni, tokom prošle godine je bilo više od 4000 slučajeva nasilja u porodici i najčešće su žrtve bile žene.
Inicijativa za održavanje kampanje 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja potekla je 1991. godine od organizacije Center for Women's Global Leadership koja deluje u okviru Univerziteta Rutgers u SAD.
Ove godine Ujedinjene nacije „16 dana aktivizma“ obeležavaju akcijom „Orange YOUR Neighbourhood” (Oboji svoj komšiluk u narandžasto) koja nastoji da problem nasilja nad ženama predstavi u lokalnim zajednicama u kojima se nasilje i dešava i koje su prve koje mogu prepoznati nasilje i pružiti pomoć i podršku žrtavama. UN pozivaju učesnike u kampanji da narandžastim zastavama i svetlima obeleže lokalne znamenitosti, da 25. novembra nose narandžaste trake i organizuju lokalne narandžaste marševe, u cilju podizanja svesti o rodno zasnovanom nasilju i rasprave o rešenjima koja bi delovala u lokalnim zajednicama.
Tema ovogodišnje globalne kampanje je “From Peace in the Home to Peace in the World: Let’s Challenge Militarism and End Violence Against Women!” (Od mira u kući do mira u svetu: Izazov militarizmu i kraj nasilju nad ženama!). U okviru globalne kampanje aktivizma obeležavaju se sledeći datumi:
25. novembar Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama
1. decembar Svetski dan borbe protiv AIDS-a
2. decembar Međunarodni dan ukidanja ropstva
3. decembar Međunarodni dan osoba sa invaliditetima
6. decembar Godišnjica Montrealskog masakra
10. decembar Međunarodni dan ljudskih prava
16 dana aktivizma u Srbiji
U Srbiji će u okviru kampanje biti organizovane brojne akcije. Na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama Mreža „Žene protiv nasilja“ na Trgu republike u Beogradu organizuje akciju potpisivanja zastave solidarnosti sa ženama žrtavama nasilja.
Aktivnosti Mreže tokom ovogodišnje kampanje aktivizma usmerene su na podizanje svesti o postojanju i značaju specijalizovnih usluga za podršku ženama koje su žrtve muškog nasilja. Zbog toga je i upućen poziv nadležnim vlastima za formiranje jedinstvenog broja SOS telefonske linije za pomoć ženama žrtvama nasilja, kao i lokalnim samoupravama da pomognu održivost ove usluge u svojim sredinama.
U cilju jačanja uloge muškaraca u borbi protiv nasilja nad ženama i promocije uzora ponašanja Centar E8 dodeljuje nagradu „Pravi muškarac“. Ove godine nagrada će biti dodeljena muzičaru i književniku Marku Šeliću Marčelu.
Mreža „Život bez nasilja“ koju podstiče i koordinira Pokrajinski ombudsman i koja uključuje institucije u Vojvodini koje se bave ovim problemom održaće 25. novembra konferenciju na temu „Umrežavanje kao mehanizam za uspešno rešavanje slučajeva nasilja u porodici“.
U okviru „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ biće organizovane aktivonsti i u drugim delovima Srbije : tribine, ulične akcije, radionice, projekcije filmova i promocije knjiga, koje se bave temom muškog nasilja nad ženama uopšte i nad ženama sa invaliditetom, Romkinjama, kao i prevencijom nasilja nad devojčicama.